özel fen lisesi urfa,urfa özel fen lisesi,urfa özel anadolu lisesi ,şanlıurfa özel lise,şanlıurfa özel fen lisesi,şanlıurfa özel anadolu lisesi

ilgi anadolu lisesi- fenlisesi


İlgi Okulları Fen Lisesi 2016 yılında kurulmuş olup eğitim felsefesi gereği tüm öğrencilerini akademik ve sosyal yönden ulusal ve uluslararası toplumların değerli bireyleri olarak yetiştirmeyi ve tüm dünyada örnek alınacak bir eğitim kurumu olmayı vizyon olarak benimsemiştir.

Bu vizyonu gerçekleştirmek için öğrenci merkezli eğitim modelinde özellikle veli-öğrenci-öğretmen üçgeninde tüm paydaşların sağlıklı iletişimini sağlamış ve öğrencilerini gerek bilimsel alanda gerekse sosyal hayatta en önde tutmayı başarmıştır.

Tübitak Bilim Olimpiyatları, proje yarışmaları, üniversite hazırlık çalışmalarıyla öğrencilerini en üst düzeyde doygunluğa ulaştıran İlgi Fen Lisesi’nde İngilizce eğitimi de önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle bilimsel gelişmelerin takibi ve bir dünya vatandaşı olmak adına yabancı dilin önemini de iyi bilmekteyiz.

Adeta bir aile ortamıyla, öğrencilerine üçüncü bir ebeveyn olarak öğretmenlerini benimseten okulumuz, özellikle rehberlik ve danışmanlık sistemiyle hayat yolculuğunda karşılarına çıkabilecek zorluklarla baş edebileceklerini de öğretmektedir. Fedakar öğretmen kadromuz, kendilerine emanet edilen öğrencilerine bir baba vakarı ve bir anne şefkatiyle eğilip onların kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamayı başarmakla kalmayıp, çevrelerindeki başka insanlara da rol model olabilmelerini sağlamaktadır.

Açıldığı günden bugüne %100 kazandırma oranıyla, Türkiye dereceleri ve olimpiyat-proje başarılarıyla ilgi fen lisesi her zaman bölgesinde ve Türkiye de ilk sıralarda olmayı başarmış ve “Biz 1’iz” sloganıyla muhataplarıyla uyum içinde çalışmaya devam etmiştir.


İlgi Okulları ,tüm öğrencilerini akademik ve sosyal yönden ulusal ve uluslararası toplumların değerli bireyleri olarak yetiştirmeyi ve tüm dünyada örnek alınacak bir eğitim kurumu olmayı hedeflemiştir .

9.sınıftan itibaren İlgi Okulları öğrencisi artık üniversite adayıdır. Bu nedenle öğrencilerin okul dışında özel kurs, rehberlik vb. takviyeler almasına gerek kalmaz. Tüm eğitim çalışmaları okulda yapılacağı için öğrenci dilerse ders dışı saatleri sosyal yaşamına ve ailesine ayırabilir.

İlgi Okulları olarak öğrencinin kendi öğrenmesinden sorumlu olmasını ve öğrenmeyi talep eden taraf olmasını çok önemsiyoruz. Bunun öğrenme motivayonuna vereceği katkının farkındayız. Bu nedenle 9.sınıf ve 10.sınıf öğrencilerimizi bireysel ders çalışma programına alıyoruz.

Hafta içi her gün öğrencilerimiz etüt talebinde bulunduklarında grup etütleri yapılmaktadır.

İlgi Okulları’nda öğrencilerin kazanım eksikleri ve etüt ihtiyaçları 3 haftada bir yapılan KTT sınav souçlarına göre belirlenir. Öğrencilerimize küçük grup etütleri yapılır. Yapılan etüt çalışmaları veliler ile paylaşılır. 9 ve 10.sınıflar, ders programlarındaki “birebir soru çözümü” saatlerinde sorularını çözdürebilirler.

Okulda geçen zaman öğrencilerin yaşamlarının büyük bir bölümünü kapsar. Öğrenciler kendilerini yakın hissedeceği, derdini ve sorunlarını paylaşıp çözüm bulmada destek alacağı, onu gözeten, yol gösteren, örnek alan bir büyüğe ihtiyaç duyar. Bu kişinin varlığı öğrenciye özgüven ve sahiplenme duygusu verir ve motivasyonunu arttırır.

Danışman öğretmen, öğrencinin okuldaki (kampüsteki) durumunu gözler, onunla belirli aralıklarla bireysel olarak zorlandığı sorunların çözümüne destek olur, aracı olur, yol gösterir. Danışman öğretmen samimi geri birldirimlerle davranışlarında olumlu değişiklikler sağlmayı amaçlar. 2 haftada bir veli ile iletişime geçerek öğrencinin durumunu istişare eder. Danışman öğretmenin veli ile iletişim amacı bir eğitimci gözüyle durum değerlendirmesi yaparak görüşlerini bildirmektir.

İlgi Anadolu Lisesi’nde 9 ve 10.sınıf düzeyinde öğrencilerimizin hem çalışma becerilerini hem de insani becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek kulüp çalışmaları bulunmaktadır. Tüm kulüp çalışmalarımız, profesyonel bir uzman rehberliğinde gerçekleşmektedir. Kulüp çalışmaları ile öğrencilerimiz zamanını uygun bir şekilde yönetmeyi ve çalışmalarını öncelik ve önem sırasına koymayı öğrenirler. Okulumuzda basketbol, voleybol, futbol, stem,maker, masa tenisi, speaking club, tiyatro, kültür, edebiyat alanlarında da çalışmalar yapılmaktadır.


 • Okulumuzda, yapıcı disiplin çerçevesinde kurallar konulur.
 • Sınıflarımız çağın gereklerine uygun son teknolojik imkanlarla donatılmıştır.
 • Lisemizde, MEB tarafından belirlenen öğretim programlarına ek olarak Üniversiteye Hazırlık Programı da uygulanmaktadır.
 • Okulumuzda yoğun bir etüt sistemi uygulanmaktadır. Öğrencilerimize hafta içi günlerinde 15.30-17.20 cumartesi günü ise 09:.00-12.00 saatleri arasında etüt programı uygulanılır.
 • Danışmanlık sistemiyle öğrencilerimize haftalık birebir ders takibi yapılmaktadır.
 • Okulumuzda Türkiye de eşine rastlanmayacak soru çözümü programı uygulanır. Öğrencilerimize haftalık olarak belirtilen ders saatlerinde tüm branşlardan soru çözme imkanı sağlanır.
 • Eğitim-öğretim yılı içinde, aylık periyotlar ile öğrencilere konu tarama sınavları uygulanır. Bu sınavların sonuçlarına göre öğrencilerimizin eksik kazanımları tamamlanır.
 • Öğrencilerimize uyguladığımız sınavlar sonucunda seviye sınıfları oluşturulur. Yıl içinde belirli periyotlarla sınıf değişikliği yapılır.
 • Yarı yıl tatilinin ikinci haftasında, bir hafta süren isteğe bağlı problem çözme ve etütler düzenlenir. Bu programda öğrencilerimiz, çözemedikleri soruları sorabilecekleri gibi, eksik konularıyla ilgili ek ders de alabilirler.
 • Öğrencilerimize cumartesi dahil, haftada 5,5 gün eğitim verilmektedir.
 • Öğrencilerimize her cumartesi TYT deneme sınavı uygulanır.
 • Yeni yıl kayıt işlemleri gerçekleştirilen öğrencilere haziran-ağustos aylarında 2 aşamalı üniversite sınavına hazırlık kursu uygulanılır.


2013-2014 eğitim-öğretim yılında kurulduğu günden itibaren, İlgi Okulları Lise Kampüsü Şanlıurfa’da eğitimde mükemmelliği hedeflemiştir. İlgi Okulları hem yerel hem de ulusal düzeyde, birçok alanda (akademik, sosyal ve kültürel) azimli, becerili ve kavrayış sahibi gençler mezun etmeyi amaçlamaktadır.

 1. Eğitim-Öğretim:

Alanında uzman öğretmen kadrosuyla her eğitim-öğretim sezonunda öğrencilerimize yeni sınav sistemine (TYT-AYT) ve müfredatına uygun eğitim-öğretim yapılmaktadır.

 1. Ödev takip sistemi:

Okulumuzda her şubemizin kendine özel bir danışman öğretmeni vardır. Her şube her hafta kendine belirtilen saatlarde danışman öğretmeni ile bir araya gelir. Bu sürede danışman öğretmen tarafından tüm branşlardan ödev verilir ve bir önceki hafta verilen ödevlerin kontrolü yapılır. Aynı zamanda, geniş öğretmen kadrosu ile, öğrencilerimize tüm branşlardan soru çözümü yapılmaktadır.

 1. Rehberlik:

12.sınıf öğrenci ve velilerinde sınav kaygısı ve heyecanı fazladır. Rehberlik birimimiz bu durumu göz önünde bulundurarak hem veli ile hem de öğrenciler ile görüşür. Rehberlik servisimiz belirlediği zamanlarda tüm üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerimizi toplu olarak konferans salonuna çıkartarak seminerler verir. Bu görüşme ve seminerlerde;

-Moral ve motivasyonu artırıcı konuşmalar

-Öğrencilerimize yeteneklerine göre hedefleri belirlemede yol gösterici olma

-Var olan yetenekleri üst düzeye çıkarmanın yanı sıra, öğrencilerimize yeni yetenekler kazandırma

-Öğrencilerimizi sınav kaygısından uzaklaştırıp onları ön yargılarından (yapamam-başaramam korkusundan) kurtarma

-Velilerimizi sınav öğrencilerine nasıl davranmaları gerektiği yönünde bilgilendirme

-Zamanı en verimli şekilde kullanmasına yardımcı olma.

Üniversite Sınavlarına Hazırlık Kampları:

Sınava hazırlanan öğrencilerimize ilk kampımız Ağustos ayında yapılır ve dört hafta devam eder.

İkinci kampımız sömestrda yapılır. İki hafta olarak planlanır. Öğrenci merkezli öğretme ile eksikler giderilir.

Üçüncü kampımız TYT-AYT sınavına en az bir ay kala başlar. Dört hafta devam eder.
 


Okulumuzda, İngilizce dersi öğretim programına yön veren temel amaç, öğrencilerin farklı dillerde iletişim becerilerinin geliştirilmesi ve desteklenmesidir. Öğretim malzemelerinin güncelliği ve işlevi öğrenci gereksinimlerine uygun olarak düzenlenir ve öğrencilerin etkin katılımları sağlanmaya çalışılır. Tek başına, eşli, ya da grup çalışması gibi sınıf içi/dışı etkinlikler ve sunumlar ile öğrencinin derse ve öğrenmeye katılımı desteklenirken, tüm öğretilen dillerde okuma-yazma-dinleme-konuşma becerilerinin geliştirilmesi hedeflenir.


 • Fen ve A plus sınıflarımızda haftada 6 ders saati, Anadolu Lisesi sınıflarımızda haftada 4 ders saati uygulanmaktadır.
 • Uluslararası standartlardaki sertifikalı yabancı dil eğitim sistemiyle İlgi’li öğrenciler, sadece iletişim kurmayı bilen değil, edindiği vizyonla dünya vatandaşı olma özelliklerine sahip bireyler olarak yetişir. İlgi Okulları Fen ve Anadolu Lisesi İngilizce eğitimi sisteminin akademik müfredat izlencesini CEFR: Avrupa Dil Çerçevesi oluşturmaktadır.
 • Sene başı ve sene sonu olmak üzere yılda iki kez tüm dünyada geçerliliği kabul edilmiş olan TOEFL / IELTS sınavları okulumuzda uygulanmaktadır.
 • Akademik sınavlarla öğrencilerimizin gelecek kariyer planlamaları için hem akademik başarılar elde etme hem de yabancı dilde sosyal ve akademik iletişim becerilerini geliştirecek hazırlıklar yapabilmesi amaçlanmıştır. Diğer yandan, uluslararası sınavlarda tecrübe kazanmak, yurtiçi veya yurtdışı üniversite hayatlarında ve mesleki yaşantılarında ihtiyaç duyacakları bilgi ve sertifikaya sahip olmalarını sağlamak da başlıca amaçlarımız arasındadır.
 • 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında kuruluşunu yapacağımız “International Office” ile “Uluslararası Öğrenci Kulübü” kurulumu yaparak, öğrencilerimizin farklı kültürleri tanımalarını sağlayacak ortamlar yaratmak, kendi kültürlerini tanıtmalarına imkân vermek ve bu çerçevede evrensel değerler farkındalığı yaratmak amaçlanmaktadır.
 • Okulumuzda disiplinler arası işbirliği sağlayarak hazırlamış olduğumuz Avrupa Birliği KA2 projeleri, öğrencilerimizi proje yönetimi konusunda da hazırlamaktadır.
Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin